Opis
Zamek Ogrodzieniec to najsłynniejszy i najbardziej okazały z zamków na Szlaku Orlich Gniazd a jednocześnie prawdopodobnie jedne z najdostojniejszych ruin w Polsce. Czyni to Ogrodzieniec naturalnym punktem wycieczki dla każdego fana historii oraz malowniczych pejzaży.
Gród na Birowie ukazuje nam, jak mogła wyglądać osada obronna z czasów, kiedy Polską rządzili pierwsi Piastowie. Głównym budulcem było drewno, ale nasi przodkowie wykorzystywali też ziemię i kamienie. Przed wrogami chroniły wały i palisada. Przy ich wznoszeniu świetnie wykorzystywano naturalne walory obronne góry – strome skały czy przepaściste zbocza.
Zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów to prawdziwa gratka dla miłośników historii i poszukiwaczy śladów przeszłości. W masywie ostańca, na którym usytuowano drewniane grodzisko, znajdują się liczne jaskinie, dawniej zamieszkiwane przez naszych praprzodków. Powstały w wyniku cierpliwej erozji miękkiego wapienia, by stać się domem lub ucieczką dla wielu zwierząt oraz ludzi.
U stóp Góry Birów znajduje się cmentarzysko kurhanowe. Podczas prac archeologicznych w 1992r. przebadano to miejsce i ustalono, że znajdowały się tu trzy kurhany. Ciekawostką jest fakt, że w żadnym z nich nie odnaleziono szczątków ludzkich. W archeologii znane są podobne przypadki świadczące w takim przypadku o pochówku nakurhanowym ( stosowanym ok. VII-VIII w.)
Obecnie w zrekonstruowanym, stylizowanym na średniowieczną osadę Grodzie, turyści mogą zobaczyć wystawy tematyczne zgromadzone w chacie właściciela osady i wieży wojowników, w której znajdują się także, znalezione podczas prowadzonych badań artefakt